Jak oprawiać obrazy w szkło?
Szkło jako oprawa obrazu? Dla niektórych osób jest to nie do pomyślenia, jednak prawda jest taka, że takie rozwiązanie może być naprawdę praktyczne a dodatkowo upiększyć praktycznie każde wnętrze. Zresztą szkło od dawna towarzyszy obrazom i tego typu dziełom sztuki. Nieprzypadkowo przecież to właśnie za szkłem wiszą obrazy w różnych galeriach sztuki, a nawet muzeach. Jak jednak powinno się oprawiać obrazy w szkło i dlaczego warto to robić? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania!
Dlaczego wart oprawiać obrazy w szkło?
Powodów, dla których warto oprawić obraz w szkło, jest naprawdę sporo. Pierwszą sprawą jest to, że szkło pasuje właściwie to każdego rodzaju wystroju wnętrz. Zatem bez względu na klimat, jaki pojawił się w naszym domu, obraz oprawiony w szkło na pewno będzie do niego pasował. Warto także pamiętać, że szkło to materiał, który bardzo łatwo się czyści, więc można zadbać o jego odpowiedni wygląd. Do tego wszystkiego szkło potrafi podkreślić charakter każdego dzieła, które wyszło spod pędzla, a przy tym dobrze podkreśla to, co ma zostać wyeksponowane.
Jednak szkło pełni także ważną rolę ochronną. Podkreślmy ten fakt szczególnie. Obraz oprawiony w szkło jest doskonale zabezpieczony przed różnymi szkodliwymi czynnikami takimi, chociażby jak kurz, wilgoć, różnice temperatur czy wszelakie urazy mechaniczne.
Jak oprawia się obrazy w szkło?
Technicznie oprawienie obrazów w szkło nie jest bardzo skomplikowane, pod warunkiem, że zna się kilka zasad dotyczących takiej pracy. Ważną sprawą jest dobór właściwego szkła. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, do wyboru mamy między innymi szkła matowe, błyszczące, przezroczyste, białe, lane lub płaskie. Każde takie szkło ma trochę inne cechy związane, chociażby z odbijaniem światła. Ważne jest jednak to, aby szkło miało filtr UV i tym samym chroniło przed tym promieniowaniem sam obraz.
Pamiętajmy także o tym, aby oprawiany obraz nie dotykał samego szkła. To bardzo ważne, ponieważ musimy zapewnić przestrzeń dającą cyrkulację, czyli ruch powietrza eliminujący kondensacje pary, a tym samym chroniący przed sfalowaniem obiektu czy wystąpieniem pleśni.